Go to navigation
It is currently Sat Dec 10, 2016 10:30 pm

All times are UTC




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Help again please
PostPosted: Wed Jan 05, 2011 11:21 am 
Offline

Joined: Mon Apr 28, 2008 9:57 am
Posts: 223
Can anyone please help with this question, I've only managed to confuse ds trying to work it out :oops:

6 lollies and 3 ice creams cost £8.52
3 ice creams and 6 drinks cost £9.24
what would the cost of 1 lolly, 1 ice cream and 1 drink be?

Many thanks


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help again please
PostPosted: Wed Jan 05, 2011 11:29 am 
Offline

Joined: Sat Feb 13, 2010 11:02 pm
Posts: 420
Add both numbers together - this will give you the price of six of each of the items. £17.76

Then divide the total by six, this will give you the price of one each. £17.76/6=£2.96


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help again please
PostPosted: Thu Jan 06, 2011 10:45 am 
Offline

Joined: Mon Apr 28, 2008 9:57 am
Posts: 223
Many many thanks 999mum.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help again please
PostPosted: Thu Jan 06, 2011 5:16 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 16, 2009 7:52 pm
Posts: 14
I'm still confused, can anyone simplify? :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help again please
PostPosted: Thu Jan 06, 2011 5:26 pm 
Offline

Joined: Tue Oct 27, 2009 8:19 pm
Posts: 6257
So am I 'cos that assumes the lollies and drinks are the same price.

I think it is more to do with fractions but I can't get further than that at the moment.

Where's that tutors number (for me!) :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help again please
PostPosted: Thu Jan 06, 2011 5:50 pm 
Offline

Joined: Fri Sep 15, 2006 8:51 am
Posts: 8119
doodles wrote:
So am I 'cos that assumes the lollies and drinks are the same price.

I think it is more to do with fractions but I can't get further than that at the moment.

Where's that tutors number (for me!) :lol: :lol:


no it is OK - if you have two together it reads:

6d + 6ic +6l = £9.24 + £8.52

divide right through by six gives
6d/6 + 6ic/6 + 6l/6 = £17.66/6
so 1d+1ic+1l = £2.96


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help again please
PostPosted: Thu Jan 06, 2011 7:43 pm 
Offline

Joined: Tue Oct 27, 2009 8:19 pm
Posts: 6257
Misread questions :oops: thought it meant individual prices of lollies, drinks and ices :oops: :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help again please
PostPosted: Thu Jan 06, 2011 7:59 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 16, 2009 7:52 pm
Posts: 14
Oops me too, I misread the question!!! :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help again please
PostPosted: Thu Jan 06, 2011 8:40 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 22, 2007 2:29 pm
Posts: 593
Location: Trafford
lizziebutnotdizzy wrote:
Oops me too, I misread the question!!! :oops:


Children, children! Remember to read the question carefully.......... :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help again please
PostPosted: Thu Jan 06, 2011 9:50 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 13, 2010 11:02 pm
Posts: 420
lizziebutnotdizzy wrote:
Oops me too, I misread the question!!!

Sorry I probably didn't help
999 mum wrote:
this will give you the price of one each. £17.76/6=£2.96

I should have said the price of one of each of them


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
CALL 020 8204 5060
   
Privacy Policy | Refund Policy | Disclaimer | Copyright © 2004 – 2016