Go to navigation
It is currently Thu Dec 08, 2016 6:13 pm

All times are UTC




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Question
PostPosted: Fri Dec 16, 2011 10:25 am 
Offline

Joined: Tue May 10, 2011 1:12 pm
Posts: 117
Please help to solve this one!
I kind of got the answer, but need to get a method to explain to DD.

3 apples & 1 orange cost 58p
1 apple & 3 oranges cost 62p

What is the cost of 4 apples & 4 oranges?
Answer: £1.20

What is the cost of 1 apple?
Answer: 14p - Please help me to get a method to get this answer, as I just tried different numbers to get the answer

What is the cost of 1 orange?
Answer: 16p - Please help me to get a method to get this answer, as I just tried different numbers to get the answer

Thank you so much.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Question
PostPosted: Fri Dec 16, 2011 11:02 am 
Offline

Joined: Mon Jun 18, 2007 2:32 pm
Posts: 6966
Location: East Kent
4 apples + 4 oranges cost £1.20
so 1 apple and 1 orange cost £1.20/4 = 30p

we know that 1 apple and 3 oranges cost 62p

so the cost of the extra 2 oranges is the difference between 62p and 30p = 32p

1 orange therefore is 32/2 = 16p.

then feed this back into the 1st equation

3 apples + 1 orange = 58p

3 apples + 16p = 58p

so 3 apples cost 58p - 16p = 42p

1 apple costs 42p/3 = 14p


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Question
PostPosted: Fri Dec 16, 2011 5:52 pm 
Offline

Joined: Tue Sep 27, 2011 1:21 pm
Posts: 67
ReplayMum wrote:
Please help to solve this one!
I kind of got the answer, but need to get a method to explain to DD.

3 apples & 1 orange cost 58p
1 apple & 3 oranges cost 62p

What is the cost of 4 apples & 4 oranges?
Answer: £1.20

What is the cost of 1 apple?
Answer: 14p - Please help me to get a method to get this answer, as I just tried different numbers to get the answer

What is the cost of 1 orange?
Answer: 16p - Please help me to get a method to get this answer, as I just tried different numbers to get the answer

Thank you so much.

hi,
In this case it is easier if both prices 58p and 62p are added up
as 3a+1o= 58p
and 1a+3o= 62p
add----------------
4a+4o=120p
thanks


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Question
PostPosted: Mon Dec 19, 2011 12:29 pm 
Offline

Joined: Tue May 10, 2011 1:12 pm
Posts: 117
thanks a lot


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
CALL 020 8204 5060
   
Privacy Policy | Refund Policy | Disclaimer | Copyright © 2004 – 2016