Go to navigation
It is currently Thu Dec 08, 2016 2:12 am

All times are UTC




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: Fri Aug 17, 2012 8:54 pm 
Offline

Joined: Wed May 02, 2012 12:32 pm
Posts: 6
Could someone tell me how to work this out? It's the second time a question like this has come up and I've not been able to explain it!

3 pencils and 4 ballpoint pens cost £1.70.
3 pencils and 2 ballpoint pens cost £1.30.

Use this information to find the cost of:

2 ballpoint pens?
1 ballpoint pen?
3 pencils?
1 pencil?

Would greatly appreciate the help - have a feeling it's really obvious and I'm just being dim! Thanks :)


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri Aug 17, 2012 9:06 pm 
Offline

Joined: Mon Aug 22, 2011 8:20 pm
Posts: 1706
Location: Warwickshire
madintheattic wrote:
3 pencils and 4 ballpoint pens cost £1.70.
3 pencils and 2 ballpoint pens cost £1.30.

Use this information to find the cost of:

2 ballpoint pens?
1 ballpoint pen?
3 pencils?
1 pencil?
3 pencils and 4 ballpoint pens cost 40p more than 3 pencils and 2 ballpoint pens, therefore 2 ballpoint pens cost 40p
-> 1 ballpoint pens costs 20p
3 pencils and 2 ballpoint pens cost £1.30, and we know that 2 ball point pens cost 40p, therefore 3 pencils cost 90p
-> 1 pencil costs 30p


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri Aug 17, 2012 10:23 pm 
Offline

Joined: Wed May 02, 2012 12:32 pm
Posts: 6
Thank you very much, I see it now.

I still can't seem to apply it to this question in one of the 11+ DIY Papers though -

6 JELLYS and 3 GALAXY CARAMEL cost £7.11. 3 GALAXY CARAMEL and 6 CURLY WURLY cost £6.57.
How much does 1 JELLYS, 1 GALAXY CARAMEL and 1 CURLY WURLY cost?

I've tried and tried! Please put me out of my misery...


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri Aug 17, 2012 10:42 pm 
Offline

Joined: Mon Aug 22, 2011 8:20 pm
Posts: 1706
Location: Warwickshire
madintheattic wrote:
6 JELLYS and 3 GALAXY CARAMEL cost £7.11.
3 GALAXY CARAMEL and 6 CURLY WURLY cost £6.57.
How much does 1 JELLYS, 1 GALAXY CARAMEL and 1 CURLY WURLY cost?

Add them together and you get
6 JELLYS + 3 GALAXY CARAMEL + 3 GALAXY CARAMEL + 6 CURLY WURLY costs £7.11 + £6.57
which simplified is
6 JELLYS + 6 GALAXY CARAMEL + 6 CURLY WURLY costs £13.68
divide £13.68 by 6 to get the answer £2.28


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: Yahoo [Bot] and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
CALL 020 8204 5060
   
Privacy Policy | Refund Policy | Disclaimer | Copyright © 2004 – 2016