Go to navigation
It is currently Sun Dec 11, 2016 11:54 am

All times are UTC




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: Fri May 23, 2014 3:08 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 20, 2013 1:16 pm
Posts: 64
Came across this problem in one of the practice papers that has me foxed. Can any keen mathematicians in the group please help:

Magda and her friends go the cinema. They buy 1 large tub of popcorn, 4 drinks and 10 packets of crisps. The bill comes to £10.89

Lena and her friends go the cinema. They buy 1 large tub of popcorn, 3 drinks and 7 packets of crisps. The bill comes to £8.64

How much would it cost to buy 1 large tub of popcorn, 1 drink and 1 packet of crisp

Thanks in advance for your help


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri May 23, 2014 3:43 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 03, 2011 3:14 pm
Posts: 625
this thread has the answer
http://www.elevenplusexams.co.uk/forum/11plus/viewtopic.php?f=2&t=35688

Hope it helps


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri May 23, 2014 5:30 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 20, 2013 1:16 pm
Posts: 64
Thanks leanmeamum

Much appreciated

Though I would say that is lot to expect from a 11 year old


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
CALL 020 8204 5060
   
Privacy Policy | Refund Policy | Disclaimer | Copyright © 2004 – 2016