Go to navigation
It is currently Fri Dec 09, 2016 7:24 pm

All times are UTC




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Help please!
PostPosted: Sat Jul 19, 2008 12:46 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 19, 2006 12:48 pm
Posts: 163
Can anyone explain how to work out the following?

6 lollies and 3 ice-creams cost £8.52
3 ice-creams and 6 drinks cost £9.24
What would the cost of 1 lolly, 1 ice-cream and 1 drink be?

I know there must be a method (we're thinking algebra?) but can't work out what it is

Thanks a lot


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Help please!
PostPosted: Sat Jul 19, 2008 1:11 pm 
Offline

Joined: Tue Jan 01, 2008 1:05 pm
Posts: 515
Jess wrote:
Can anyone explain how to work out the following?

6 lollies and 3 ice-creams cost £8.52
3 ice-creams and 6 drinks cost £9.24
What would the cost of 1 lolly, 1 ice-cream and 1 drink be?

I know there must be a method (we're thinking algebra?) but can't work out what it is

Thanks a lot


6 lollies 6 ice-creams 6 drinks costs £17-76

1 of each is 1/6 the total.

£2-96 if my mental arithmetic is correct.


Edited. Sorry divided by 3. :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jul 19, 2008 1:46 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 12, 2007 1:21 pm
Posts: 11954
No algebra needed just look carefuly at the numbers:

If you add 6 lollies and 3 ice creams to 3 ice creams and 6 drinksyou get 6 of each cost £17.76

So dividing by six gives us the cost of one of each ie £2.96.

This is a case of where children 'taught' to use algebra automatically fall over.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 20, 2008 8:51 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 19, 2006 12:48 pm
Posts: 163
Thank you both. I'd actually misunderstood the question and assumed it meant you had to find the cost of each item, not the total for one of each. Hence why I thought it must be algebra (but I couldn't get it to work-never was my strong point!)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 21, 2008 10:28 am 
Offline

Joined: Wed Jan 02, 2008 12:18 pm
Posts: 490
Location: kent
It's a really good question for testing mathematical reasoning. However it would be better worded to avoid the ambiguity Jess points out if it said "What is the TOTAL cost of 1 lolly, 1 ice cream and 1 drink".

Questions do not seem to be worded half as well as in "my day". It's as if a stage in the testing of questions is frequently being missed out. You even see ambiguous GCSE questions.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 1:22 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 26, 2008 2:31 pm
Posts: 66
It looks like it should be a simultaneous equation question, but there are 3 unknowns and only 2 equations - so there is insufficient information to work out the separate values.

As I recall simultaneous equations used to be 2nd year at secondary school in the 1970s (year 8) - so would not expect year 6 children to be able to do them unless the curriculum has changed drastically. Perhaps a Maths teacher could say when simultaneous equations get taught now?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Aug 02, 2008 1:21 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 12, 2007 1:21 pm
Posts: 11954
Depends what you mean! 'Proper simultaneous equations are level 7/8 so would expect them to be taught in Y8 or Y9 - at GCSE they can have one linear and one quadratic which make them harder!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
CALL 020 8204 5060
   
Privacy Policy | Refund Policy | Disclaimer | Copyright © 2004 – 2016