Go to navigation
It is currently Tue Dec 06, 2016 4:06 pm

All times are UTC




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: Tue Dec 09, 2008 10:25 am 
Offline

Joined: Tue Oct 07, 2008 9:03 am
Posts: 76
Can anyone show me the easiest method for this one:

6 lollies and 3 ice-creams cost £8.52
3 ice-creams and 6 drinks cost £9.24
What would the cost of 1 lolly, 1 ice-cream & 1 drink be?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 09, 2008 10:35 am 
Offline

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:09 pm
Posts: 69
Location: Gloucestershire
6 lollies + 3 icecreams = £8.52
6 drinks +3 icecreams = £9.24

Add the two sums together:
6 lollies + 6 icecreams + 6 drinks = £17.76

Divide by 6:
1 lolly + 1 icecream +1 drink = £2.96

I think.

Red


Top
 Profile  
 
 Post subject: Maths q
PostPosted: Tue Dec 09, 2008 11:11 am 
Offline

Joined: Tue Oct 07, 2008 9:03 am
Posts: 76
Thank you. Was trying to extract too much info from it!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 09, 2008 11:16 am 
Offline

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:09 pm
Posts: 69
Location: Gloucestershire
I did that at first but I am slowly becoming wise to questions which appear to be algebraic but really just need a child's common sense approach!
Red


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
CALL 020 8204 5060
   
Privacy Policy | Refund Policy | Disclaimer | Copyright © 2004 – 2016