Go to navigation
It is currently Wed Jun 26, 2019 6:42 pm

All times are UTC




Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
PostPosted: Tue May 22, 2018 7:29 am 
Offline

Joined: Tue May 22, 2018 7:23 am
Posts: 59
Some of you may know the type.
EG.
Andrew paid £12 for 4 cups of coffee
and 4 cups of tea. 3 cups of coffee
cost as much as 2 cups of tea.
What was the total cost of 5 cups of
tea and 5 cups of coffee?.

Is there any good practice for this type of question online or in a book?

PS: I do know the answer and how to work it out :wink:
The total cost of 5 cups of coffee and 5 cups of tea was £15


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue May 22, 2018 8:44 am 
Offline

Joined: Fri Mar 10, 2017 4:06 pm
Posts: 579
I don't think you even need to know the second piece of information to work out the answer.

If 4c + 4t = 12

then c + t = 3.

So 5c + 5t = 15.

So in one sense its quite straightforward, but in another sense its a bit tricky because the question includes unnecessary information (that 3 cups of coffee costs the same as 2 cups of tea) and its natural to assume that you need to use this to work out the answer and to try and include it in your calculation.


Last edited by Surferfish on Tue May 22, 2018 8:49 am, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue May 22, 2018 8:45 am 
Offline

Joined: Mon Feb 12, 2007 1:21 pm
Posts: 16127
Make them up? They need no algebra to find the answer ...


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue May 22, 2018 8:50 am 
Offline

Joined: Mon Feb 12, 2007 1:21 pm
Posts: 16127
Surferfish wrote:
I don't think you even need to know the second piece of information to work out the answer.

If 4c + 4t = 12

then c + t = 3.

So 5c + 5t = 15.

Please don't use algebra for this type - it's not needed.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue May 22, 2018 8:55 am 
Offline

Joined: Fri Mar 10, 2017 4:06 pm
Posts: 579
Guest55 wrote:
Surferfish wrote:
I don't think you even need to know the second piece of information to work out the answer.

If 4c + 4t = 12

then c + t = 3.

So 5c + 5t = 15.

Please don't use algebra for this type - it's not needed.


How would you work out the answer then?


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue May 22, 2018 9:01 am 
Offline

Joined: Mon Feb 12, 2007 1:21 pm
Posts: 16127
You use your brain and note that the total of each item is the same.

"3 ice creams and 4 lollies cost £5

6 ice creams and 5 lollies cost £8.50

How much does it cost to buy an ice cream and a lolly?"

We can see we are buying 9 of each. This costs £13.50 so one of each costs £1.50.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue May 22, 2018 9:06 am 
Offline

Joined: Sat Oct 08, 2011 1:25 pm
Posts: 2113
Guest55 wrote:
You use your brain and note that the total of each item is the same.

"3 ice creams and 4 lollies cost £5

6 ice creams and 5 lollies cost £8.50

How much does it cost to buy an ice cream and a lolly?"

We can see we are buying 9 of each. This costs £13.50 so one of each costs £1.50.


With the greatest of respect I think this confuses the OP. This is different to the question that was asked, because in the OP the cost of tea and coffee is not the same..

Edit.... though I do agree that it is quite simple arithmetic that tea plus coffee is £3 so no algebra is required.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue May 22, 2018 9:14 am 
Offline

Joined: Fri Mar 10, 2017 4:06 pm
Posts: 579
Guest55 wrote:
You use your brain and note that the total of each item is the same.

"3 ice creams and 4 lollies cost £5

6 ice creams and 5 lollies cost £8.50

How much does it cost to buy an ice cream and a lolly?"

We can see we are buying 9 of each. This costs £13.50 so one of each costs £1.50.


But that is exactly the same as the way I did it.

The "algebra" is just a neat, shorthand way of writing down the thought process which you went through and described in English words.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue May 22, 2018 9:47 am 
Offline

Joined: Sat Oct 08, 2011 1:25 pm
Posts: 2113
Surferfish wrote:
Guest55 wrote:
You use your brain and note that the total of each item is the same.

"3 ice creams and 4 lollies cost £5

6 ice creams and 5 lollies cost £8.50

How much does it cost to buy an ice cream and a lolly?"

We can see we are buying 9 of each. This costs £13.50 so one of each costs £1.50.


But that is exactly the same as the way I did it.

The "algebra" is just a neat, shorthand way of writing down the thought process which you went through and described in English words.


Perhaps G55 was referring to the OP which referenced simultaneous equations. :-)


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue May 22, 2018 9:50 am 
Offline

Joined: Mon Feb 12, 2007 1:21 pm
Posts: 16127
Surferfish wrote:
But that is exactly the same as the way I did it.

The "algebra" is just a neat, shorthand way of writing down the thought process which you went through and described in English words.


With respect, it is not - you introduced notation which was unnecessary and I'd mark it wrong as you did not define your variables.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Privacy Policy | Refund Policy | Disclaimer | Copyright © 2004 – 2019